Szycie odzieży wiąże się z koniecznością wykonania kilku czynności. Każda z nich musi być precyzyjna i przemyślana, aby produkt był estetyczny. Właśnie dlatego szyciu sukienek czy innych elementów odzieży musi towarzyszyć wykonanie szablonów krawieckich. Na czym polega taka usługa, kiedy jest konieczna i dlaczego tworzenie szablonów krawieckich jest ważne?

Czym właściwie są szablony krawieckie i jak się je tworzy? 

Zaprojektowanie odzieży wiąże się z wieloma czynnościami. Konieczne jest przede wszystkim przygotowanie konstrukcji, stopniowanie czy odszycie prototypów. Te wszystkie czynności są niezbędne do przygotowania szablonów krawieckich. W zależności od potrzeb czy sposobu pracy konkretnej szwalni mogą być wykonywane w tradycyjnej formie, czyli na sztywnym papierze albo w wersji cyfrowej, którą następnie można wydrukować na ploterze. Cały proces jest skomplikowany i składa się z kilku etapów.

Pierwszym z nich jest przygotowanie konstrukcji, czyli przeniesienie sylwetki na trójwymiarową bryłę, a następnie na płaski projekt. Kolejnym krokiem jest modelowanie, które polega na kształtowaniu odzieży. Stopniowanie z kolei polega na zmianie rozmiarów projektu, aby umieścić na nim linie, które wyznaczą poszczególne rozmiary. Ostatnią czynnością podczas przygotowywania szablonu krawieckiego jest stworzenie prototypu sukienki czy innej części garderoby, czyli odszycie wzoru.

W jakim celu przygotowuje się szablony krawieckie? 

Aby ubrania były idealnie skrojone, a do tego były dobrej jakości konieczny jest nie tylko dobór odpowiednich surowców, czyli tkanin, dzianin czy dodatków krawieckich, ale również wykonanie szablonu krawieckiego. Dzięki temu spodnie czy sukienki mają odpowiednie wymiary i są dobrze dobrane do konkretnego typu sylwetki.

Często zdarza się tak, że odzież, która jest szyta bez wcześniejszego przygotowania szablonów, nie leży dobrze, a jej wymiary nie odpowiadają wymiarom sylwetki. Głównym celem starannie przygotowanego szablonu krawieckiego jest możliwość stworzenia idealnego wykroju, a co za tym idzie – szycia dresów, sukienek czy innej odzieży, która będzie idealnie dopasowana do konkretnej sylwetki.