Rozwój rynku odzieżowego spowodował, że wzrosło zapotrzebowanie na wielu specjalistów. Dodatkowo powstały też nowe zawody, które mają znaczenie w jakości obsługi klientów i usprawniają pracę w zakładach krawieckich. Mowa tutaj na przykład o tym, że kiedyś krawiec wymyślał fason, brał miarę, po czym klient przymierzał fastrygowaną odzież. Dziś to projektanci wymyślają wzory, a w całym procesie bierze udział również konstruktor odzieży, który jest coraz popularniejszym zawodem. Na czym polega jego praca?

Na czym polega zawód konstruktora odzieży? 

Projektant odzieży oraz krawiec to zawody, które każdy zna. Jednak aby ich praca przebiegała sprawnie, niezbędny jest również konstruktor odzieży. Rolę konstruktora można porównać do pośrednika pomiędzy krawcem a projektantem. Konstruktor odzieży pracuje na podstawie rysunków, które otrzymuje od projektanta. Jego rolą jest przygotowanie tak zwanej siatki konstrukcyjnej sukienki, dresów czy innej odzieży. Może wykonywać swoją pracę zarówno na papierze, jak i w specjalnym programie komputerowym.

Zadanie konstruktora polega na tym, by odmierzyć podstawowe miary sylwetki i inne wartości, na podstawie których powstanie zarys szytej sukienki czy innej odzieży. Jednak to nie koniec pracy konstruktora. Po przygotowaniu miar musi on nanieść na konstrukcję elementy, które zostały zawarte w projekcie, by ubranie przypominało to, które zostało wymyślone przez projektanta. Mowa tutaj o modelowaniu, czyli na przykład o dodaniu ozdobników czy zmianie linii dekoltu. Po wykonaniu takiej pracy można przystąpić do próbnego szycia odzieży, za co odpowiedzialny jest krawiec.

Kto może zostać konstruktorem odzieży? 

Niektóre osoby, które chcą zostać konstruktorami odzieży, udają się na studia konstruktorskie. Nie jest to jednak jedyna szansa, by pracować w tym zawodzie. W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem okazuje się odbycie kursu konstrukcji. Warto jednak wspomnieć, że praca konstruktora odzieży jest odpowiedzialna i dobrze, jeżeli kandydat posiada kilka umiejętności. Mimo tego, że wiek czy wykształcenie nie mają większego znaczenia, przyda się podstawowa wiedza z zakresu matematyki.

Konstruktor podczas codziennej pracy wyznacza kąty proste i rysuje odcinki o zadanej długości. Aby dobrze poczuć się w roli konstruktora, trzeba nabrać wprawy. Właśnie dlatego na początku przygody z szablonami krawieckimi  należy uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze projekty konstruktora mogą zajmować nawet kilka godzin, jednak każdy kolejny z pewnością będzie mu przychodził z coraz większą łatwością.