Zlecenie odszycia autorskiej kolekcji czy wieloseryjnej produkcji wymaga podstawowej wiedzy niezbędnej do tego, gdzie należy się udać ze swoją potrzebą, czyli znajomości trzech podstawowych rodzajów krawiectwa. W tym wpisie przybliżymy wam te informacje oraz skupimy się na szyciu lekkim.
Podstawowy podział krawiectwa
W średniowieczu krawiectwo początkowo dzieliło się na męskie (płócienne) i damskie (jedwabne), co z czasem przekształciło się w ciężkie i lekkie. Współczesne krawiectwo dzieli się na trzy podstawowe grupy: ciężkie, lekkie i konfekcyjne. Krawiectwo ciężkie skupia się na materiałach twardych oraz produktach mających podszewkę, np. odzieży wierzchniej. Doskonałym przykładem są płaszcze i garnitury, przy których wykorzystuje się specjalistyczne maszyny, ponieważ tradycyjne nożyczki mogą okazać się niewystarczające. Przeciwieństwem tego rodzaju jest krawiectwo lekkie, które operuje materiałami lekkimi. Krawiectwo konfekcyjne polega na wytwarzaniu odzieży metodami przemysłowymi lub półprzemysłowymi. Konfekcję produkuje się dla grup wymiarowych danego asortymentu według przyjętych w danym kraju normom.
Podział materiałów krawieckich
Materiały krawieckie dzielą się przede wszystkim pod względem składu, splotu i gramatury. W zależności od tych trzech czynników uzyskuje się produkty do krawiectwa lekkiego lub ciężkiego. Podstawowy podział dzieli materiały ubraniowe na tkaniny powstałe w procesie tkania oraz dzianiny, czyli materiały włókiennicze uzyskane poprzez dzianie. Kolejny podział dotyczy rodzaju splotu (płócienny, atłasowy, skośny, rządkowy, kolumienkowy) oraz sposobu pozyskiwania (naturalne, sztuczne, syntetyczne). Krawiectwo lekkie jest to szeroka dziedzina, w którą wchodzą wyroby odzieży damskiej, męskiej, dziecięcej streetweatowej lub specjalistycznej dla wybranych branż (np. gastronomicznej lub medycznej). Wybierane do tego materiały różnią się grubością, gramaturą, fakturą, połyskiem i właściwościami.
Przykłady krawiectwa lekkiego
Wygodne bluzki i topy szyje się przeważnie z dzianin bawełnianych i wiskozowych. Tradycyjne męskie koszule są produkowane z tkanin bawełnianych o splocie płóciennym, natomiast damskie koszule i niektóre bluzki najczęściej powstają z jedwabiu, bawełny, wiskozy, lnu oraz mieszanek tych tkanin. Na spódnice rozkloszowane projektanci często przeznaczają materiały zbite ze względu na ich dobre układanie się. W kolei spódnice przylegające są szyte m.in. z dzianiny lub tkanin z domieszką elastanu. W zależności od kroju na spódnicę można przeznaczyć mnóstwo różnorodnych materiałów, co daje pole do popisu projektantom. Nieco innego podejścia wymagają sukienki, ponieważ muszą zapewniać swobodę ruchu i przy tym odpowiednio się układać. Letnie modele wykonuje się z wiskozy, lecz można używać także cienkich tkanin wełnianych i lekkich dzianin.